Tavuk Şiş Tarifi

img

Tavuk Şiş Tarifi

4.33 out of 5 based on 3 Puan
(0 Yorum Yapılmıştır)

Göğüs bonfileden sıkıldıysanız eğer şimdi kuş başı kestiğimiz tavuklarmızı birer birer şişlere yerleştirerek tavuk şiş tarifimize adım atıyoruz. Hepsi bu kadar değil! Devamını getirmek için hemen tarif kısmımıza göz atmanız gerekecek!

800 gramfileto tavuk göğsü
4 adetarpacık soğan
1 adetorta boy kırmızı biber
Marinasyonu için
1/2 çay bardağızeytinyağı
1 adetlimon suyu
1 yemek kaşığıyoğurt
1/4 çay kaşığıtoz kişniş
1/2 çay kaşığıtaze çekilmiş tane karabiber
1 adetdefne yaprağı
Servisi için
1/4 demetdereotu

1.Kemiksiz olarak satın aldığınız fileto tavuk göğsünü tavuk şiş hazırlamak için iri küpler halinde kesin.

2.Kabuğunun kolayca soyulabilmesi sıcak suda beklettiğiniz arpacık soğanları halka halka dilimleyin. Ortadan ikiye kesip çekirdeklerini çıkardığınız kırmızı biberi küçük parçalar halinde kesin.

3.Tavuk şişin marinasyon karışımı için; zeytinyağı, taze sıkılmış limon suyu, yoğurt, toz kişniş, taze çekilmiş tane karabiber ve defne yaprağını tavuk etleriyle birlikte derin bir kapta harmanlayın.

4.En az 20 dakika marinasyon karışımında beklettiğiniz tavuk parçalarını, bir tavuk, bir arpacık soğan dilimi, bir kırmızı biber parçası olmak üzere tahta şişlere dizin.

5.Baharatlar ve zeytinyağıyla çeşnilenen tavuk şişleri, önceden kızdırdığınız ızgara ya da ızgara izli yağsız tavada yüksek ateşte, aralarda ters çevirerek kızartın.

6.Bütün olarak ya da servis tabağına tahta şişlerinden sıyırdığınız tavuk etlerini sıcak olarak bekletmeden servis edin. Sevdiklerinizle paylaşın.