Kalamar Tava Tarifi

img

Kalamar Tava Tarifi

4.33 out of 5 based on 3 Puan
(0 Yorum Yapılmıştır)

Balık restauratlarının vazgeçilmez bir lezzeti, kalamar tava ile karşınızdayız! Evet, yanlış duymadınız bu mükemmel lezzeti evlerinize kadar getirdik. Hemde hiç zorlanmadan yapabileceğiniz bir tarif sunuyoruz sizlere! Sizleri şu köşeden malzemeler kısmına alıyoruz...

Bu arada söz konusu kalamar ise tarator sosu olmadan olmaz!

1 adet bütün kalamar
200 ml. maden suyu
1/2 yemek kaşığı toz şeker
1/4 tatlı kaşığı karbonat
1/2 çay kaşığı tuz
Kızartmak İçin:
3 yemek kaşığı un
2 su bardağı ayçiçek yağı

1.Bütün olarak satın aldığınız kalamarın iç organlarını kuyruk kısmından çekerek çıkartın. Uç kısmından tuttuğunuz kalamarın dış kısmında bulunan deriyi hızlı bir şekilde çekerek alın.

2.Ortasında yer alan şeffaf kemiği tek parça halinde aldıktan sonra kalamarın iç ve dış kısmını bol suda yıkayın. Derisini aldığınız bütün haldeki kalamarın üzerinde kalan zar tabakasını sıyırmak için bıçağın ters ve keskin kısmıyla üzerinden bir kez geçin.

3.Hazır durumda olan kalamarı arzu ettiğiniz kalınlıkta halka halka dilimleyin.

4.Kalamarları; toz şeker, tuz ve karbonat ile köpürene kadar yaklaşık 30 dakika ovun. Giderek yumuşayan kalamarlara maden suyunu ekledikten sonra buzdolabında 2-3 saat bekletin.

5.Marine karışımında bekleyen kalamarları süzdürün, durulamayın. Unu geniş bir servis tabağına alın. Suyu süzülen kalamarların her bir tarafını una bulayın.

6.Ayçiçek yağını derin bir tencerede kızdırın. Una buladığınız kalamarları, kızgın ve derin yağda renk alana kadar kızartın. Fazla yağlarını bırakması için 5 dakika kadar kağıt havlu üzerinde beklettiğiniz kalamarları sevdiklerinizle paylaşın.