Yürümenin Faydaları

Yürümenin Faydaları

Yürüme, genel sağlığınızı iyileştirmek veya sürdürmek için harika bir yoldur. Her gün sadece 30 dakika, kardiyovasküler zindeliği artırabilir, kemikleri güçlendirebilir, aşırı vücut yağını azaltabilir ve kas gücünü ve dayanıklılığını artırabilir. Ayrıca kalp hastalığı, tip 2 diyabet, osteoporoz ve bazı kanserler gibi durumlar geliştirme riskinizi azaltabilir. Diğer bazı egzersiz türlerinin aksine, yürümek ücretsizdir ve herhangi bir özel ekipman veya eğitim gerektirmez.
 
Sağlığınızı iyileştirmek için fiziksel aktivitenin uzun süreler boyunca kuvvetli olması veya yapılması zorunlu değildir. 2007'de inaktif olan bir kadın çalışmasında, düşük egzersiz seviyesinin bile - haftada 75 dakika - egzersiz yapmayan bir gruba kıyasla, fitness seviyelerini anlamlı derecede artırdığı tespit edildi.
 
Yürüme düşük etkilidir, minimum ekipman gerektirir, günün herhangi bir saatinde yapılabilir ve kendi hızınızda gerçekleştirilebilir. Daha kuvvetli egzersiz biçimleriyle ilişkili riskler hakkında endişelenmeden dışarı çıkıp yürüyebilirsiniz. Yürüyüş, fazla kilolu, yaşlı veya uzun zamandır egzersiz yapmamış kişiler için de mükemmel bir fiziksel aktivite şeklidir.
 
Eğlence ve zindelik için yürüyüş, civar mahallelerin bulunduğu sokaklarda gezmekle sınırlı değildir. Yürümeyi yaşam tarzınızın eğlenceli ve sosyal bir parçası yapmak için kullanabileceğiniz çeşitli kulüpler, yerler ve stratejiler vardır.
 
  • Yaşamınıza fiziksel aktivite oluşturma
Bir seferde 30 dakika yürümek zorsa, günde üç kez düzenli olarak küçük turlar (10 dakika) yapın ve kademeli olarak daha uzun seanslara başlayın. Ancak, amacınız kilo vermekse, her gün 30 dakikadan daha uzun bir süre boyunca fiziksel aktivite yapmanız gerekecektir. Bunu, gün boyunca daha küçük aktivite alanlarından başlayarak ve kondisyonunuzu geliştirdikçe bunları artırarak başarabilirsiniz.
 
Günlük yaşam tarzı planına dahil edilen fiziksel aktivite, kilo vermeye yardımcı olmanın ve kilo verdikten sonra kilo almamanın en etkili yollarından biridir.