Vücut Geliştirmede Altın Kurallar

Vücut Geliştirmede Altın Kurallar

Vücut geliştirme sporu, yani body building olarakta adlandırdığımız bu spor dalı özellike son yıllarda Ülkemiz'de büyük bir ivme kazanmış durumda. Fakat! İzlediğim ve gözlemlediğim kadarıyla büyük yanlışlar için de yüzmeye devam eden de bir kitle görüyorum. Bu kitleyi gördüğüm de üzüldüğüm en büyük konu ise, yanlışlarının farkında değiller ve o yanlışların ardından da elde etmeye çalıştıkları başarıyı doğal olarak yakalayamıyorlar. 
 
Dergiler de kaslı ve harita gibi erkekleri görünce büyük bir hevesle başladıkları bu spora ne yazık ki 2-3 ay içerisinde son bulan bir hüsrana dönüşüyor. Aslında en önemli kural da "SABIR"
 
Özellike söz konusu sabır olduğu zaman gençlerimizin hassas noktalarına dokunmuş oluyoruz. O yüzden yaz ayına 2 ay kala gelip başladığınız spor salonlarından birer Hulk olarak çıkmanız tabiki de imkansız. Yıllarca süren, büyük emekler isteyen bu spor dalının en kötü noktası ise "NANKÖR" oluşu. Vücudunuz ne durumda olursa olsun asla "Ben oldum!" deme gibi bi lüksünüz yok. Zaten o tadı aldığınız zaman muhtemelen uzun bir zaman geçirdiğiniz o spor salonun da sürekli daha ileriye gitmek arzusu ile geleceksiniz. Şunuda asla unutmamalıyız ki, spor salonun da uzun saatler geçirip çok iyi idman yapmanız sizi başarıya götürecek dilimin sadece %30 kadarıdır. Yani, aylardır harika idman yapıyorum ben neden gelişemiyorum? Sorularını sormaya başladıysanız muhtemelen yanlış yaptığını ya da atladığını bazı noktalar vardır. Özellikle en çok atladığınız konuların beslenme olduğunu gayet iyi biliyorum. Yaptığınız sporu en iyi besleyen besin "PROTEİN'dir." Aslında bir çoğumuzun da bildiği gibi kas protein ile beslenir fakat! Ne kadar protein alacağınızı hesaplamanız gerekir. Spor yapmayan bir insan için günlük alması gereken miktar kilosu başına 0,8 gramdır. Ama, vücut geliştirme sporu yapan bir insan için bu miktar kilo başına 1,5 - 2 arasın da değişir. Şunu da ekleyelim; 70 Kg'lık bir vücudun alması gereken maximum protein değeri 140 gramdır. Sizin alacağınız 200 gramlık protein vücudunuzun daha iyi gelişmesine sebep olmayacaktır! Çünkü, vücudun proteini depoladığı bir alan olmadığı için aldığınız fazla proteini vücut bir şekil de dışarı atacaktır. Ayrıca sık sık başvurduğunuz protein tozları olmadan da günlük besinlerinizden vücudunuzun alması gereken protein miktarını karşılamanız mümkün. 100 gramlık bir dana etinde 28 gram protein olduğunu varsayacak olursak eğer biraz maliyetli olsa da günlük protein değerinizin bir miktarını karşılamanıza neden olacaktır. Bunun yanında süt ürünlerinden de elde edilebilecek protein miktarına göz atarsak eğer, kullandığınız tozlara gerek kalmayacağını anlayabilirsiniz.
 
Özellike idman öncesin de karbonhidrat almanız vücudunuzun enerjisini arttıracağı gibi, almadığınız taktirde de kas kütlesi için aldığınız proteini enerji olarak kullanacağını unutmamalısınız. Çünkü, vücudun enerji ihtiyacının büyük bir bölümünü karbonhidrat karşılar. Ayrıca, vücudunuz da hacim ve kütle kazanmak istiyorsanız da aldığınız proteinin yanında karbonhidrat oranı yüksek besinlerde alabilirsiniz. 
 
İyi beslendik, iyi de idman yapıyoruz. Fakat yine de istediğiniz sonucu göremiyor musunuz? Muhtemelen henüz erken olduğu için sonuç konusunda sabırsızlanmanıza gerek yok. Siz doğru yaptığınız sürece, elbet elde edeceğiniz sonuçlar da güzelleşecektir. En önemli konu da uyku düzeni, kasın geliştiği ve büyüdüğü en önemli an da uykuda olduğunuz andır. O yüzden, uyku düzeninizi sağlayıp gece yatmadan önce bir miktar protein alıp vücudu besleyerek ve sabah kalktığınız da özellikle protein ağırlıklı kahvaltılar seçerseniz artık sadece sabretmeniz gerekecek. Sabrınızın sonunda ise dışarıda ki gözlerin sizlere çok farklı baktıklarını anladığınız an, spor salonuna gitmediğiniz gün vicdan azabı çekeceksiniz:)
 
Unutmayın! Asla vazgeçip yapamıyorum demeyin! İyi beslenme, doğru uyku düzeni, iyi antreman bilgisi ile herşey mümkün olacaktır.