Spor Yaparken Fazla Kilo Kaldırmak

Spor Yaparken Fazla Kilo Kaldırmak

Spor salonlarının en büyük etkisi, insanlara kaldırabileceği maksimum ağırlığı kaldırması için ortam hazırlamasıdır. Fakat, bazen bu etki geri teperek maksimum ağırlığın da üstüne çıkıp haraketleri belli belirsizce, hatta çoğu zaman da yanlış ve eksik yaparak antremanlar tamamlanır.
 
Özellikle antreman sırasın da şu hiç unutulmamalı! İnsanların sizin kaldırdığınız ağırlıklara bakması ya da “Vay, helal olsun” gibi sözler söylemesi size fiziki açıdan hiçbir artı katmaz. Ruhunuzu okşayacak bir iki cümleden fazlası değildir. Çünkü bu söylemlere aldanılarak bir süre sonra amaçsızca kiloların altına girip hem sakatlayıcı hem de vücudunuza fayfası olmayan hamallıklar yapmaya başlıyorsunuz. Evet, hacimli bir vücut için ağır kilolarla çalışmak gerekebilir ama siz hareketleri doğru yapmayı öğrenmeden gireceğiniz ağırlıklar size olumlu sonuçlar doğurmayacaktır.
 
Örneğin, ön kol çalışırken barı tutuşunuzdan, ağırlığı kaldırıp bırakmanıza bir bütün olarak doğru yapmanız gereken hareketi kiloları takıp zorlanarak sırtınızın da yardımıyla kaldırıp bir anda aşağı doğru bırakmanız tamamen yanlış ve değiştirmeniz gereken bir durumdur. Yapılan en büyük hatalardan birisi de, barı aşağı indirirken ağırlıkları şiddetli bir şekil de salmak ve kol dümdüz olmadan tekrar yukarı çekmek! O hareketi yaparken bicepslerinize en büyük etki ağırlığı bırakırken vermesi gerekirken, siz o etkiyi atlayıp iyi antreman yaptığınızı düşünüp evinize gidiyorsunuz.
 
O yüzden, gerekirse 5 Kg’lık ağırlıklarla çalışın ama doğru ve bilinçli kaldırıp, indirin. Bir süre sonra zaten ağırlığın yavaş yavaş arttığına şahit olacaksınız. Bir önceki yazımızda da söylemiştik, bu spor biraz zaman ister ve sabır gerektirir. Bunlar en temelinizi oluşturan etkenler olmalı, sizinle beraber başlayıp yanlış şekilde sizin iki katınız kilolar kaldıran insanların bakışlarına aldırış etmeyin çünkü sizin için doğru kilo, hareketi doğru yapmanızla orantılıdır.