Menopoz Dönemi

Menopoz Dönemi

Öncelikle menopoz sıkıntıları ve hormon takviye tedavisi hakkında geniş bilgi edinin. Doktorunuza danışıp gerekli tahlilleri yaptırdıktan sonra menopoz bulguları sizi rahatsız etmiyorsa menopozu doğal yöntemlerle geçirmeye özen gösterin.
Bilinçli beslenin, stresten uzak durun ve düzenli spor yapın. "Bitkisel östrojen" ya da "doğal hormon" denilen fitoöstrojenler, yumurtalık tarafında üretilen östrojen hormonuna kimyasal olarak benzerlik gösteren maddelerdir. Menopoz sıkıntılarını gidermenin yanı sıra kolesterolü düşürüyor, kilo aldırmıyor, adet düzensizliğini gideriyor ve saçlarla, cildi güzelleştiriyor.

Östrojen eksikliğine bağlı sorunlardan korunmak için,

Her gün 60 gr fitoöstrojenli besinler yiyin. Bunlar: Soya ürünleri, bezelye, barbunya, börülce gibi baklagiller, pırasa, fındık, ayçekirdeği veya kabak çekirdeği türü yiyecekler, maydanoz, rezene, kuşkonmaz, orman meyveleri, zeytinyağı, kepekli makarna, kuru yada taze adaçayı, (çay olarak içebilir, yemeklerinizi üstüne serpebilirsiniz) anason, dong quai bitkisi, kızılderiliotu (kara kohoş) ve meyan kökü (ancak fazla tansiyonu yükseltebilir).
Her gün bu sebzelerden birini seçip en az 60 gr yiyin. Et olarak soya etini tercih edin. Bitkisel çaylar hazırlayıp günde bir veya 2 bardak için. Bunun yanısıra kalsiyum, megnezyum ve boron içerikli vitamin takviyesi alın. Sinir sistemini düzenleyici B vitaminleri takviyesi ya da kava kava bitkisinde yaralanabilirsiniz.

Sıcak basmasına karşı: Sıcak basması beyindeki hipofiz bezinin azalan östrojene verdiği tepkidir. Genellikle boyundan başlayan ve yüze yayılan sıcaklık hissine terleme bazen çarpıntı da eşlik ediyor. Bazı kadınlarda günde birkaç kez görünen bu durum, diğerlerinde haftada birkaç kez görülebiliyor. Kafein, stres, alkol, acılı yiyecekler ve uykusuzluk sıklığını arttırabilir. E vitamini, haftada en az 3,5 saat spor yapmak, dong quai bitkisi, adaçayı, anason ve meyan kökü gibi besinler bu sıkıntıyı hafifletebiliyor.
Sıcak basması durumunda üzerinizdekilerin çıkartabilecek şekilde kat kat giyinin. Yüzünüzü, ellerinizi ve bileklerinizi soğuk suyla yıkayın. Derin nefes alma egzersizleri uygulayın. Gece terlemelerini önlemek için yatak odanızı serin tutun ve sık sık havalandırın.

Vajinal kuruluk için: Cinsel aktivitenizi azaltmayın. Böylece kaslarınız sürekli aktif olduğundan kuruluk söz konusu olmaz. Gerekiyorsa kayganlaştırıcı ilaçlar kullanabilirsiniz.

Kalp ve damar hastalıklarından korunmak için: Bilinçli beslenin, ideal kilonuzu koruyun, sigaradan uzak durun, hipertansiyon ve kolestorolü kontrol altında tutun.

Osteoporozu önlemek için: Düzenli spor yapın. Günde en az yarım saat spor yaparak doğal ağrı kesicileriniz olan endorfinleri arttırın. Öğle molasında, işten önce ya ad sonra yürüyüşş yapabilir veya spor salonuna gidebilirsiniz. Günde yarım saat spor (yürüyüş, basit jimnastik egzersizleri ya da yüzme olabilir) sıcak basmalarını önlerken, kemik dokusunu sağlamlaştırıp kemik erimesini önlüyor yada hafifletiyor. Bunun yanısıra kalsiyum takviyesi de alınmanız öneriyorum.