Sıkışmış Kavanoz Kapağı Nasıl Açılır?

Sıkışmış Kavanoz Kapağı Nasıl Açılır?

Kavanoz açmak bazen büyük bir eziyete, bazen ise bir süper kahraman edasıyla avuçlarımızın arasına alıp, açtıktan sonra da ufak bir gülümseme ile kapak bir tarafa kavanoz bir tarafa bırakılır. Durum hep böyle gülümseme ile sonuçlanmayabilir. Böyle durumlarda ufak, fakat hayat kuratacak pratik bilgilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Onlardan birkaç tanesine göz atalım.
 

  1. Evinizde lastik bulaşık eldiveni varsa eğer kapağı açacağınız elinize takarak çevirmeyi deneyin, yoksa da streç bir film yardımıyla kapağı tutup çevirmeyi deneyin. Yüksek ihtimal bir sonuç elde edeceksiniz.
  2. Durum biraz daha vahim ise tahta bir kaşıkla kapağın kenarlarına vurun, daha sonrasın da tekrardan açmayı deneyin.
  3. Yine mi açamadınız? O zaman bir kaba sıcak su koyun, kavanozu ters çevirip kapağı altta kalacak şekil de 45 saniye kadar bekletin, kapak metal olduğu için camdan daha çabuk genleşeceği için kapak açılacaktır.
  4. Son olarak ise sivri bir alet yardımıyla, bıçakta olabilir. Kavanozun kapağını geçtiği dişlilerden kurtarın. Sıkışan havayı alır kapağı kolayca açabilirsiniz.
 

Baktınız hiçbiri işe yaramıyor. O zaman kavanozu alıp duvara sert bir şekil de atıp evden çıkıp bir alışveriş merkezine girin, saatlerce alışverip yapıp eve dönerek duvara fırlattıklarınızı toplayabilirsiniz. :) 
 
Ayrıca, reçel, pekmez, bal gibi şekerli gıdalar kapağı yapışabilir. Bunu engellemek için bu tarz gıdalarda kavanozun ağzına streç film geçirerek kapağı öyle kapatın.