Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz ayları yaklaştıkça özellikle kadınlar da bir kilo verme telaşı gözleniyor. Deniz, kum, güneş üçlüsünü güzel bir vücutla ya da mümkün olabildiğince az bir yağ oranıyla karşılamak istiyorlar. Hal böyle olunca da pazartesi diyetleri başı çekiyor! Fakat, şuursuzca ve bilinçsizce yapılan diyetler kilo kaybınızdan çok sağlık problemlerini yanında getiriyor.
 
Diyet olayları sandığınız kadar basit ya da oldu bittiye getirilecek bir olgu ile yaklaşılmaması gerekir. Öncelikle en önemlisi profesyonel kişilerden yardım almalı, hatta imkanınız varsa bir diyetisyene danışmalısınız. Eğer bu konuda ekonominizden bir bütçe ayırmadıysanız o zaman kendi çabalarınızla bir diyet dönemine girmeniz kaçınılmaz olacak.
 
Bu bloğumuzda sizlere bir diyet programı elbette yazmayacağız. Ama, diyet yaparken özellikle dikkat etmeniz gereken birkaç konuya da açıklık getireceğiz. Öncelikle tüm halkımızın olmasa da çok büyük bir çoğunluğunun diyetten kastettiği aç kalma, yemek yememe anlayışı tamamen yanlış bir algıdır. Diyete girmek demek bütün gün aç kalmanız anlamı taşımıyor. Hatta tam tersi, bir çok diyet programın da diyetisyenler günde 5 öğüne kadar yemek listeleri veriyor. Burada dikkat etmeniz gereken konu öğünleri çoğaltıp yemek miktarını azaltmanız. Özellikle ara öğünleri meyve ile geçiştirmek yararınıza olacaktır. Hafta da 1 gün ödül günü diye bir gün yoktur. Bunu da çok sıklıkla duymuş olsanız da kulak arkası etmemeniz gereken uydurulmuş bir bilgi olarak aklınızda kalabilir. Eğer disiplinli ve iyi bir diyet dönemi geçiriyorsanız kendinizi hamur işlerinden, kekler, pastalardan uzak tuttuğunuz 15 günlük bir dönem için de sadece bir öğün ödül verebilirsiniz. Farkındaysanız gün değil, sadece öğün ve bir hafta değil 15 gün. Aç kalmamaya özen gösterin, su miktarını fazlasıyla yükseltebilirsiniz. Meyve suları, asitli içecekleri sadece diyette değil tamamen hayatınızdan çıkartın. Elde sıktığınız bir portakal ya da elma suyu olmadıkça, hazır kutu meyve sularını içmenize gerek yok. Ekmek konusuna hiç gelmeyi düşünmüyorum bile, ekmeğin hepimiz bilincedeyiz. Bu arada şekerden uzak durmanız kan şekerinizi bir nebze de olsa düşürecektir. Bu gibi durumlar da meyvelerle, hurmayla ya da bitter çikolata ile kan şekerinizi dengeleyebilirsiniz. Ama hepsinden önemlisi akşam en geç 20:00’a kadar yemek sofrasını kaldırmış ve ağzınızdan içeriye yiyecek hiç bir şeyin geçmemesine özen gösterin!
 
Yapmış olduğunuz diyetler bir noktaya kadar sizi idare edecektir. Fakat, sporla destekleyip ön ayak olursanız eğer sonuçlarına daha da çabuk ulaşırsınız. Yazıyı bitirmeden önce son bir kez daha tekrarlamak istiyorum. Diyet yapmanız demek, aç kalmanız anlamına gelmiyor. Doğru ve sağlıklı beslendiğiniz sürece hem aç kalmayacak hem de istemediğiniz kiloları almayacaksınız!